- rys.1 Położenia kluczyka zapłonu
Dotyczy samochodów: Z mechanicznym wyłącznikiem zapłonu
Silnik uruchamia się albo wyłącza kluczykiem zapłonu.
Położenie -0-
W tym położeniu kluczyk można umieścić w wyłączniku zapłonu. W celu zablokowania układu kierowania, po wyjęciu kluczyka zapłonu obracać kierownicą, aż trzpienie blokujące układ zostaną wyraźnie zatrzaśnięte. Zasadniczo układ kierowania należy zablokować zawsze, gdy wychodzi się z samochodu. W ten sposób utrudniona zostaje możliwość kradzieży samochodu OSTRZEŻENIE.
Włączenie zapłonu/rozgrzewanie świec -1-
Jeżeli kluczyka zapłonu nie można obrócić w to położenie albo trudno się obraca, poruszyć nieco kierownicą w jedną i w drugą stronę - blokada kierownicy zostanie w ten sposób wyłączona! W samochodach z silnikiem wysokoprężnym, w tym położeniu może być włączone rozgrzewanie świec żarowych.
Uruchomienie silnika -2-
W tym położeniu następuje uruchomienie silnika. Większe odbiorniki elektryczne zostaną przy tym chwilowo wyłączone.
Po uruchomieniu silnika kluczyk zapłonu wraca w położenie -1-.
Wyłączenie zapłonu -0-
Obrócić kluczyk zapłonu w to położenie.
- Wyciągnąć kluczyk zapłonu z wyłącznika dopiero, gdy samochód zatrzyma się! W przeciwnym razie blokada kierownicy może się nieoczekiwanie włączyć - niebezpieczeństwo wypadku!
- Przed wyjściem z samochodu - również na chwilę - wyciągać zawsze kluczyk zapłonu. Jest to szczególnie ważne, gdy w samochodzie pozostają dzieci. Dziecko może uruchomić silnik lub włączyć urządzenie elektryczne (np. uruchamianie szyby) - niebezpieczeństwo wypadku!
Informacja
- Jeżeli akumulator samochodowy został odłączony i ponownie podłączony, należy odczekać około 5 sekund w położeniu kluczyka zapłonu -1-, zanim silnik może zostać uruchomiony.
- Samochód z przekładnią automatyczną: po wyłączeniu zapłonu kluczyk można wyjąć dopiero, kiedy dźwignia przełączania znajduje się w położeniu „P“ (blokada parkowania). Po wyjęciu kluczyka dźwignia jest zablokowana.