Audi A3  Samodzielne naprawy  Pomoc w sytuacji awaryjnej  Wspomaganie rozruchu
W razie potrzeby silnik można uruchomić za pomocą akumulatora z innego samochodu.
Jeżeli silnik nie uruchamia się, ponieważ akumulator jest rozładowany, do rozruchu można użyć akumulator innego samochodu. W tym celu niezbędne są przewody do wspomagania rozruchu.
Obydwa akumulatory muszą mieć napięcie znamionowe 12 V. Pojemność (Ah) akumulatora zasilającego nie może być dużo niższa od pojemności rozładowanego akumulatora.
Przewody wspomagania rozruchu
Do wspomagania rozruchu stosować tylko przewody o wystarczająco dużym przekroju. Zapoznać się z informacją producenta.
Stosować przewody do wspomagania rozruchu tylko z izolowanymi zaciskami biegunów.
Przewód dodatni jest zazwyczaj czerwony.
Przewód ujemny - w większości przypadków jest czarny.
OSTRZEŻENIE
  • Rozładowany akumulator może zamarznąć już przy temperaturze 0 °C. Nie stosować wspomagania rozruchu dla zamrożonego lub ponownie rozmrożonego akumulatora – niebezpieczeństwo wybuchu i odniesienia obrażeń! Jeżeli akumulator uległ zamarznięciu, wymienić go na nowy.
  • Przedział silnikowy samochodu jest miejscem niebezpiecznym i może spowodować ciężkie obrażenia ciała. Przed rozpoczęciem prac w strefie przedziału silnikowego przeczytać i przestrzegać ostrzeżeń Link.
  • Nieprawidłowa obsługa przewodów wspomagania rozruchu może doprowadzić do eksplozji akumulatora i do ciężkich obrażeń ciała. Aby zmniejszyć ryzyko odniesienia obrażeń, należy przestrzegać poniższych punktów:
  • Nie zaizolowane elementy zacisków biegunów nie mogą się dotykać. Poza tym, przewód podłączony do dodatniego bieguna akumulatora nie może dotykać metalowych elementów samochodu - niebezpieczeństwo zwarcia!
  • Przewody wspomagania rozruchu ułożyć w taki sposób, aby nie zostały wkręcone przez wirujące elementy w przedziale silnikowym.
  • Nie pochylać się nad akumulatorem - niebezpieczeństwo poparzenia elektrolitem!
  • Korki ogniw akumulatora muszą być mocno przykręcone.
  • Źródła iskier (otwarty ogień, zapalone papierosy itd.) utrzymywać z dala od akumulatora - niebezpieczeństwo eksplozji!
  • Ujemnego przewodu nie podłączać do elementów układu paliwowego ani do przewodów hamulcowych.
Ostrożnie!
  • Samochody nie mogą się stykać, w przeciwnym razie już podczas łączenia dodatnich biegunów mógłby popłynąć prąd i akumulator samochodu wspomagającego rozładuje się.
  • Nieprawidłowo podłączone przewody wspomagania rozruchu mogą spowodować znaczne uszkodzenia w instalacji elektrycznej samochodu.
  • Rozładowany akumulator należy prawidłowo podłączyć do instalacji w samochodzie.
  • Należy pamiętać, że opisany poniżej sposób podłączenia przewodów wspomagania rozruchu zakłada, że akumulator samochodu wymaga wspomagania. Jeżeli wspomaganie rozruchu dotyczy silnika w innym samochodzie, ujemnego przewodu (–) nie podłączać do rozładowanego akumulatora, tylko do dużego, trwale połączonego z blokiem silnika metalowego elementu, albo bezpośrednio do bloku silnika. W akumulatorze uruchamianego samochodu, w którym nie ma odpowietrzenia na zewnątrz, istnieje zagrożenie eksplozją spowodowane wybuchową mieszaniną gazów!
Informacja
Wyłączyć telefon samochodowy, oraz przestrzegać instrukcji obsługi telefonu w tym zakresie.

Wszystkie obrazy, loga i teksty są własnością Audi ©. Ta strona nie ma żadnego związku z firmą Volkswagen - Audi, ani żadna z jej spółek zależnych na świecie.Więcej informacji.