System Start-Stop może pomagać oszczędzić paliwo i zmniejszyć wydzielanie się CO2.
W trybie Start-Stop, silnik w stojącym samochodzie np. przed sygnalizacją świetlną zostaje automatycznie wyłączony. Zapłon pozostaje włączony w tej fazie. W razie potrzeby, silnik automatycznie ponownie uruchamia się.
Kiedy tylko zapłon zostanie włączony, system Start-Stop automatycznie uaktywnia się.
Podstawowe warunki trybu Start-Stop
- Drzwi kierowcy są zamknięte.
- Kierowca jest zapięty pasem.
- Pokrywa przedziału silnikowego jest zamknięta.
- Samochód od czasu ostatniego zatrzymania się jechał z prędkością powyżej 4 km/h.
- Nie jest podłączona przyczepa.
OSTRZEŻENIE
- Nie wolno wyłączać silnika, dopóki samochód całkowicie się nie zatrzyma. Pełna zdolność funkcji wspomagania siły hamowania i wspomagania kierownicy nie jest zagwarantowana. W razie potrzeby, do obrócenia kierownicą, albo do naciśnięcia hamulca trzeba użyć większej siły. Ponieważ nie można przy tym skręcać ani hamować w normalny sposób, może dojść do kolizji albo poważnych obrażeń.
- Nie wolno wyjmować kluczyka z wyłącznika zapłonu, dopóki samochód jest w ruchu. Blokada kierownicy mogłaby się niespodziewanie włączyć, co uniemożliwiłoby kierowanie samochodem.
- Przed wyjściem z samochodu - również na chwilę - wyciągać zawsze kluczyk zapłonu. Jest to szczególnie ważne, gdy w samochodzie pozostają dzieci. Dziecko może uruchomić silnik lub włączyć urządzenie elektryczne (np. uruchamianie szyby) - niebezpieczeństwo wypadku!
- Aby uniknąć obrażeń, należy upewnić się, że podczas prac w przedziale silnikowym system Start-Stop jest wyłączony ►Link.
Ostrożnie!
Przed pokonywaniem przeszkody wodnej należy również wyłączyć system Start-Stop ►Link.