|
- rys. 1 Blokada dźwigni przełączania
Dotyczy samochodów: z przekładnią S tronic
Blokada dźwigni zabezpiecza przez nieuważnym włączeniem zakresu jazdy i w ten sposób przed przypadkowym ruszeniem samochodu.
Blokada dźwigni przełączania zostaje zwolniona w następujący sposób:
Włączyć zapłon.
Nacisnąć pedał hamulca i jednocześnie przytrzymać wciśnięty przycisk blokujący.
Automatyczna blokada dźwigni przełączania
Dźwignia zakresów w położeniach P i N i przy włączonym zapłonie jest zablokowana. Aby odblokować dźwignię, kierowca musi nacisnąć pedał hamulca, z położenia P musi dodatkowo nacisnąć przycisk blokujący. Jako przypomnienie dla kierowcy, przy położeniach dźwigni P i N na wyświetlaczu pojawia się następujący komunikat:
Po włączeniu zakresu jazdy w stojącym samochodzie, nacisnąć pedał hamulca
Blokada dźwigni działa tylko, kiedy samochód stoi lub jedzie z prędkością mniejszą niż 2 km/h. Przy wyższych prędkościach blokada w położeniu N zostaje automatycznie wyłączona.
Przy gwałtownym przełączeniu poza położenie N (np. z R na D) dźwignia zakresów nie zostaje zablokowana. Pozwala to np. na „rozkołysanie“ samochodu, który ugrzązł. Jeżeli pedał hamulca nie jest wciśnięty i dźwignia zakresów dłużej niż przez 2 sekundy znajduje się w położeniu N, następuje zablokowanie dźwigni.
Przycisk blokady
Przycisk blokady w uchwycie dźwigni zabezpiecza przed pomyłkowym włączeniem niektórych zakresów. Położenia, w których przycisk blokady musi być wciśnięty, są zaznaczone na rysunku kolorem rys. 1
Blokada wyjęcia kluczyka zapłonu*
Po wyłączeniu zapłonu, kluczyk można wyjąć z wyłącznika zapłonu dopiero, kiedy dźwignia znajdzie się w położeniu P. Dopóki kluczyk jest wyjęty, dźwignia pozostaje zablokowana w położeniu P.
Informacja
- Jeżeli blokada dźwigni przełączania nie włącza się, wystąpiła awaria. Aby uniknąć niespodziewanego ruszenia samochodu, należy rozłączyć napęd. Aby ponownie zablokować dźwignię przełączania, należy postępować w opisany sposób:
-
>W przekładni 6-biegowej: wcisnąć krótko pedał hamulca.
-
>W przekładni 7-biegowej: wcisnąć pedał hamulca. Ustawić dźwignię przełączania w położeniu P lub N, a następnie włączyć zakres jazdy.
- Jeżeli samochód mimo włączonego zakresu jazdy, nie porusza się, ani do przodu ani do tyłu, postępować w poniższy sposób:
-
>Kiedy samochód nie porusza się w wybranym kierunku, zakres jazdy mógł nie zostać prawidłowo włączony przez system. Następnie wcisnąć pedał hamulca i ponownie włączyć zakres jazdy.
-
>Kiedy samochód nadal nie porusza się w wybranym kierunku, wystąpił błąd systemowy. Należy wezwać fachową pomoc i zlecić sprawdzenie systemu.