|
- rys. 1 Czołowa część drzwi kierowcy: nalepka z wartościami ciśnienia w oponach
Podczas holowania przyczepy należy zwrócić uwagę na pewne wymagania.
Zwrócić uwagę na dopuszczalne obciążenie przyczepą ►Link.
Obciążenie przyczepą
W żadnym razie nie wolno przekroczyć dopuszczalnego obciążenia przyczepą.
Jeżeli nie wykorzystuje się całkowicie dopuszczalnego obciążenia przyczepą, można pokonywać odpowiednio większe wzniesienia.
Podane obciążenia przyczepą obowiązują tylko dla wyskości do 1.000 m nad poziomem morza. Ponieważ ze wzrostem wysokości, ze względu na zmniejszającą się gęstość powietrza spada moc silnika i w ten sposób obniża się zdolność pokonywania wzniesień, odpowiednio zmniejsza się również dopuszczalne obciążenie przyczepą. Z tego powodu, po każdym zwiększeniu się wysokości o kolejne 1.000 m, masę zestawu należy zmniejszyć o 10%. Masa zestawu jest to łączny ciężar samochodu (z ładunkiem) i (załadowanej) przyczepy.
Oświetlenie zewnętrzne
Przed rozpoczęciem jazdy upewnić się, że wszystkie elementy oświetlenia przyczepy działają.
Rozmieszczanie ładunku
Rozmieścić ładunek w przyczepie w taki sposób, aby ciężkie przedmioty znajdowały się możliwie blisko osi. Elementy ładunku zabezpieczyć przed przesuwaniem się. Niekorzystne załadowanie może negatywnie wpływać na zachowanie się samochodu w czasie jazdy. Może to prowadzić do uaktywnienia układu stabilizacji zestawu z przyczepą i w ten sposób do zmniejszenia prędkości jazdy.
Dopuszczalny nacisk dyszla na głowicę zaczepu do holowania należy w miarę możliwości w pełni wykorzystywać, jednak nie przekraczać go.
Ciśnienie w oponach
Ciśnienie powietrza w oponach wybrać w samochodzie dla przypadku „pełne obciążenie“, patrz nalepka z wartościami ciśnienia powietrza w oponach na czołowej stronie drzwi kierowcy rys. 1. W razie potrzeby skorygować ciśnienie również w oponach przyczepy, zgodnie z zaleceniami producenta.
Lusterka zewnętrzne
Jeżeli w seryjnie montowanych lusterkach nie da się obserwować drogi za przyczepą, zlecić zamontowanie dodatkowych lusterek zewnętrznych. Obydwa lusterka zewnętrzne powinny zostać zamontowane na składanych wysięgnikach. Ustawić je w taki sposób, aby zapewniona była wystarczająca widoczność do tyłu.
Reflektory
Przed rozpoczęciem jazdy i przy podłączonej przyczepie sprawdzić również ustawienie reflektorów. W razie potrzeby zmienić ustawienie.
W samochodzie z ręczną regulacją zasięgu świateł, należy dopasować zasięg świateł, patrz ►Link.
W samochodzie z dynamiczną regulacją zasięgu świateł* zasięg świateł automatycznie dopasowuje się do stanu obciążenia samochodu.
Zasilanie elektryczne
Aby po wyłączeniu zapłonu można było ponownie uruchomić silnik, system zarządzania energią ►Link steruje przepływem energii i kolejno odłącza niepotrzebne odbiorniki. W tym okresie przyczepa jest zasilana prądem. W trakcie uruchamiania silnika zasilanie elektryczne przyczepy zostaje przerwane.
Zdejmowana głowica zaczepu
W samochodach z fabrycznie zamontowanym zaczepem do holowania głowica zaczepu jest zdejmowana. Znajduje się ona wraz z instrukcją montażu wewnątrz obręczy koła zapasowego, albo na podłodze bagażnika w odrębnej torbie w samochodzie.
Informacja
Jeżeli samochód często holuje przyczepę, zaleca się przeprowadzanie przeglądów również między zwykłymi terminami przeglądów.