Układ utrzymywania prędkości umożliwia jazdę ze stałą prędkością od 20 km/h.
Dopasowanie mocy silnika lub aktywne włączenie się hamulców pozwala utrzymywać prędkość jazdy na stałym poziomie.
OSTRZEŻENIE
- Również przy włączonym układzie utrzymywania prędkości należy zwracać uwagę na sytuację na drodze. Odpowiedzialność za prędkość jazdy i za odstęp od innych samochodów ponosi kierowca.
- Ze względów bezpieczeństwa, z układu utrzymywania prędkości nie można korzystać w ruchu miejskim, przy nasilonym ruchu pojazdów, na krętych drogach i przy złym stanie nawierzchni (np. śliskość, mgła, sypki żwir, silne opady i klin wodny) – niebezpieczeństwo wypadku!
- Układ utrzymywania prędkości należy wyłączyć podczas zmiany pasa ruchu, przy zjeżdżaniu z autostrady lub na fragmentach budowy dróg.
- Należy pamiętać, że nieświadome „pozostawienie“ nogi na pedale przyspieszenia może spowodować, że układ utrzymywania prędkości nie będzie hamował. Wynika to stąd, że w trakcie przyspieszania, układ utrzymywania prędkości staje się nadsterowny.
Informacja
- Układ utrzymywania prędkości jest przydatny do pokonywania odcinków tras z ograniczeniami prędkości jazdy. Odpowiedzialność za prawidłową prędkość jazdy leży zawsze po stronie kierowcy.
- Samochód z przekładnią ręczną: nastawioną prędkość jazdy można osiągnąć dopiero, kiedy włączony bieg na to pozwala. Dlatego należy odpowiednio wcześnie przełączać na wyższy albo niższy bieg.
- W trakcie zmiany biegu (przekładnia ręczna i przekładnia automatyczna) układ utrzymywania prędkości pozostaje aktywny.
- Przy aktywnym zadziałaniu układu hamulcowego zaświecają się światła hamowania.