System poduszek bezpieczeństwa wyzwala się podczas kolizji o dużej sile zderzenia.
System poduszek bezpieczeństwa jest tak skonstruowany, że podczas kolizji czołowych o znacznej sile zderzenia uaktywniona zostaje poduszka bezpieczeństwa kierowcy i przedniego pasażera.
Podczas silnych kolizji bocznych poduszki boczne wyzwalają się razem z odpowiednią poduszką bezpieczeństwa głowy, po stronie uderzenia samochodu.
W szczególnych sytuacjach, w czasie kolizji mogą zadziałać zarówno przednie jak i boczne poduszki bezpieczeństwa oraz odpowiednie poduszki bezpieczeństwa głowy.
Podczas lżejszych kolizji przednich i bocznych, podczas kolizji tylnych i przy przewróceniu się samochodu system poduszek bezpieczeństwa nie zostaje uaktywniony. W tych sytuacjach osoby znajdujące się w samochodzie chronione sąw zwykły sposób, zapiętymi pasami bezpieczeństwa.
Warunki zadziałania
Zakresu zadziałania systemu poduszek bezpieczeństwa nie da się określić dla każdej sytuacji w jednolity sposób, ponieważ warunki występujące podczas wypadków są bardzo zróżnicowane. Ważną rolę odgrywają takie parametry, jak rodzaj przeszkody, w którą samochód uderza (twarda, miękka), kąt uderzenia, prędkość samochodu itd.
O zadziałaniu systemu poduszek decyduje przebieg opóźnienia występującego podczas kolizji. Umieszczone w samochodzie czujniki we współpracy z komputerem sterującym rozpoznają siłę zderzenia i w ten sposób zapewniają precyzyjne i prawidłowe w czasie zadziałanie systemów zabezpieczających. Jeżeli spadek prędkości samochodu występujący i zmierzony w czasie kolizji pozostaje mniejszy od wartości zadanej w komputerze sterującym, poduszki bezpieczeństwa nie zadziałają, mimo że w następstwie wypadku samochód może zostać silnie zdeformowany.
Informacja
Podczas napełniania się poduszki wydziela się drobny pył. Jest to zjawisko normalne, które nie oznacza pożaru w samochodzie.