Aby umożliwić zdjęcie koła, samochód musi zostać podniesiony na podnośniku*.
Włączyć hamulec parkowania, aby zabezpieczyć samochód przed niespodziewanym odjechaniem z miejsca.
Włączyć pierwszy bieg (przekładnia ręczna), lub w samochodach z przekładnią automatyczną ustawić dźwignię przełączania w położeniu P.
Odszukać oznakowanie (wytłoczenie) na progu, które znajduje się najbliżej zmienianego koła rys. 1. Za oznakowaniem, na dolnym profilu znajduje się punkt podparcia dla podnośnika samochodowego.
Obracać podnośnikiem za pokrętło w górę, aż łapa rys. 2 -A- całkowicie obejmie zakładkę blachy w samochodzie.
Ustawić podnośnik w taki sposób, aby łapa -A- obejmowała zakładkę blachy i aby ruchoma podstawa -B- przylegała płasko do podłoża. Podstawa -B- musi być ustawiona pionowo pod punktem podparcia -A-.
Teraz zamontować dźwignię pokrętła w podnośniku samochodowym: wsunąć dźwignię w otwór w pokrętle. Obracać dźwignią w lewo lub w prawo, aby ją zabezpieczyć.
Obracać dalej pokrętłem podnośnika wraz z dźwignią, aż koło uniesie się nad podłożem.
Podnośnik samochodowy wolno podstawiać tylko w przewidzianych do tego celu punktach podparcia w dolnym profilu rys. 2. Dla każdego koła przewidziane jest jedno miejsce. Nie wolno podstawiać podnośnika w innych miejscach Ostrożnie!.
Miękkie podłoże pod podnośnikiem może być przyczyną obsunięcia się samochodu z podnośnika. Dlatego ustawiać podnośnik na twardym podłożu. Dlatego, w razie potrzeby użyć dużej, stabilnej podkładki. Dlatego na śliskim podłożu np. na płytkach ceramicznych należy zastosować podkładkę przeciwpoślizgową (np. matę gumową).
OSTRZEŻENIE
- Zabezpieczyć samochód przed obsunięciem, stosując dostępne sposoby - niebezpieczeństwo zranienia!
- Podstawiać podnośnik samochodowy tylko w wyznaczonych punktach podparcia i odpowiednio go podeprzeć. W przeciwnym razie, niewystarczająco zabezpieczony podnośnik może spowodować obsunięcie się samochodu - niebezpieczeństwo odniesienia obrażeń!