Radiotelefony
Dla eksploatacji urządzeń radiowych w samochodzie wymagana jest antena zewnętrzna. Tylko przy użyciu anteny zewnętrznej urządzenia mogą uzyskać optymalny zasięg.
Dodatkowe zamontowanie radiotelefonu w samochodzie zasadniczo wymaga homologacji i może mieć wpływ na homologację typu samochodu. W pewnych warunkach, można w ten sposób stracić pozwolenie na eksploatację samochodu.
Informacje o możliwościach zamontowania i eksploatacji urządzeń radiowych można uzyskać w swoim specjalistycznym serwisie.
Wyposażenie biura
Zamontowanie dodatkowych urządzeń z zakresu wyposażenia mieszkania i biura w samochodzie jest dopuszczalne, dopóki nie mają one żadnego wpływu na bezpośrednią kontrolę kierowcy nad samochodem. Urządzenia takie muszą być opatrzone znakiem . Zamontowane dodatkowe urządzenia, które mogą wpływać na kontrolę kierowcy nad samochodem, muszą posiadać homologację typu dla pojazdów mechanicznych i być opatrzone znakiem e.
- Nieprzymocowane albo nieprawidłowo przymocowane urządzenie radiowe, podczas nagłego manewru, hamowania, albo w trakcie wypadku może zostać wyrzucone do wnętrza samochodu i spowodować obrażenia.
- Urządzenie radiowe należy w czasie jazdy zawsze przymocować, prawidłowo i poza zasięgiem zadziałania poduszek bezpieczeństwa lub schować.
- Eksploatowane wewnątrz samochodu telefony komórkowe albo radiotelefony bez anteny, albo z nieprawidłowo zainstalowaną antena zewnętrzną mogą, ze względu na zbyt silne pole elektromagnetyczne, wywołać choroby.
Ostrożnie!
Korzystając z urządzenia radiowego bez przyłączenia do anteny zewnętrznej, można w samochodzie przekroczyć wartości graniczne dla promieniowania elektromagnetycznego. Dotyczy to również nieprawidłowo zamontowanej anteny zewnętrznej.
- Urządzenie radiowe w samochodzie należy eksploatować tylko z prawidłowo podłączoną anteną zewnętrzną.
Informacja
Stosować się do przepisów prawnych jak również do zaleceń i zasad obsługi zawartych w instrukcjach obsługi nadajników radiowych.