- rys. 1 Wyłącznik zapłonu: położenia kluczyka zapłonu
Dotyczy samochodów: z wyłącznikiem zapłonu
Kluczykiem w wyłączniku zapłonu włącza się zapłon i uruchamia silnik.
Włączanie/wyłączanie zapłonu
Aby włączyć zapłon, należy obrócić kluczyk zapłonu w położenie -1-.
Aby wyłączyć zapłon, należy obrócić kluczyk zapłonu w położenie -0-.
Uruchamianie silnika
Wcisnąć pedał hamulca i wybrać położenie przekładni P lub N.
Obrócić wyłącznik w położenie -2-. Kluczyk zapłonu powraca automatycznie w położenie -1-. Nie naciskać przy tym pedału przyspieszenia.
Jeżeli silnik nie uruchamia się natychmiast, należy przerwać proces rozruchu i powtórzyć go po ok. 30 sekundach. Aby ponownie uruchomić silnik, należy ponownie obrócić kluczyk zapłonu w położenie -0-.
- Nie wolno uruchamiać silnika w zamkniętych pomieszczeniach - niebezpieczeństwo zatrucia!
- Nie wolno wyjmować kluczyka z wyłącznika zapłonu, dopóki samochód jest w ruchu. Blokada kierownicy inaczej mogłaby się włączyć, co uniemożliwiłoby kierowanie samochodem.
- Wysiadając z samochodu należy zawsze zabierać ze sobą kluczyk. W przeciwnym razie, silnik może zostać uruchomiony lub uruchomione zostanie wyposażenie elektryczne, jak np. podnoszenie szyb. Może to spowodować ciężkie obrażenia.
Ostrożnie!
Unikać wysokich obrotów, maksymalnego przyspieszania i dużego obciążania silnika, dopóki silnik nie osiągnie temperatury roboczej - niebezpieczeństwo uszkodzenia!
Informacja
- Kiedy kluczyk zapłonu trudno jest obrócić w położenie -1-, należy nieco poruszyć kierownicą w jedną i w drugą stronę - blokada kierownicy zostaje przez to zwolniona.
- Po uruchomieniu zimnego silnika, jego praca chwilowo może być głośniejsza, ponieważ w układzie hydraulicznej kompensacji luzów zaworów musi się najpierw wytworzyć ciśnienie. Jest to zjawisko normalne i nie powinno budzić obaw.