Na nowych oponach, przez pierwszych 500 km jeździć szczególnie ostrożnie.
Krawężniki lub inne przeszkody pokonywać powoli i pod kątem prostym.
Sprawdzać okresowo, czy opony nie mają uszkodzeń (uderzenia, nacięcia, pęknięcia i wybrzuszenia). Usuwać obce ciała z profilu opony.
Uszkodzone koło lub oponę natychmiast wymienić.
Chronić opony przed kontaktem z olejem, smarem i paliwem.
Zgubione kapturki zaworów natychmiast uzupełniać.
Oznaczyć koła przed zdemontowaniem, aby przy zakładaniu zachowany został prawidłowy kierunek.
Zdemontowane koła lub opony przechowywać w chłodnym, suchym i możliwie zacienionym miejscu.
Nowe opony
Nowe opony początkowo nie mają jeszcze optymalnej przyczepności i stąd, podczas pierwszych 500 km powinny zostać „dotarte“ przy umiarkowanej prędkości i odpowiednio ostrożnej jeździe. Wpływa to korzystnie na trwałość opon.
Ze względu na konstrukcję i ukształtowanie bieżnika, wysokość profilu nowej opony - w zależności od wersji i od producenta - może być różna.
Ukryte uszkodzenia
Uszkodzenia opon i obręczy są często niewidoczne. Nietypowe wibracje lub jednostronne ściąganie samochodu mogą oznaczać uszkodzenie opony. Jeżeli istnieje podejrzenie, że opona została uszkodzona, natychmiast zmniejszyć prędkość. Sprawdzić, czy opona nie wykazuje uszkodzeń. Jeżeli nie ma widocznych usterek, jechać powoli i ostrożnie do najbliższego specjalistycznego serwisu i zlecić sprawdzenie samochodu.
Opony kierunkowe
Opony kierunkowe są oznaczone strzałkami na bokach opony. Oznaczony kierunek obrotów należy koniecznie zachować. W ten sposób zapewnione zostaną optymalne własności jazdy w odniesieniu do tworzenia się klina wodnego, do przyczepności, hałasu i zużycia.
Ostrożnie!
- Należy pamiętać, że opony letnie i zimowe są przeznaczone dla typowych warunków jezdni dla odpowiedniej pory roku. W miesiącach zimowych zaleca się stosować opony zimowe. Opony letnie tracą wyraźnie w niższych temperaturach swoją elstyczność i w ten sposób przyczepność i zdolność hamowania. Na oponach letnich w wyniku eksploatacji w bardzo niskich temepraturach mogą powstawać pęknięcia w wysokości profilu i w ten sposób uszkodzić trwale oponę, co może doprowadzić do głośnego toczenia się i konieczności wyważenia. Firma Audi nie może brać odpowiedzialności za szkody tego rodzaju.
- Obręcze z połyskiem, polerowane albo chromowane galwanicznie nie mogą być stosowane w zimowych warunkach drogowych. Zewnętrzna powierzchnia obręczy ze względów produkcyjnych nie posiada wystarczającego zabezpieczenia przed korozją i może ulec trwałemu uszkodzeniu przez sól do posypywania dróg i inne środki.