W przypadku, kiedy zwykłe naciśnięcie hamulca jest nieskuteczne albo zablokowane.
Aby w sytuacji awaryjnej zahamować samochód przy użyciu hamulca postojowego, należy pociągnąć przycisk i przytrzymać w tym położeniu.
Po zwolnieniu przycisku albo po naciśnięciu pedału przyspieszenia hamowanie zostaje wyłączone.
Kiedy w jadącym samochodzie przycisk zostanie wyciągnięty i przytrzymany, nastąpi uruchomienie funkcji awaryjnego hamowania. W samochodzie zostaną przy tym zahamowane wszystkie cztery koła przez uaktywnienie układu hydraulicznego. Siła hamowania jest porównywalna jak przy pełnym hamowaniu! ►
Aby funkcji hamowania awaryjnego nie uruchomić przypadkowo, przy pociągnięciu przycisku odzywa się sygnał akustyczny (brzęczyk). Po zwolnieniu przycisku albo po naciśnięciu pedału przyspieszenia hamowanie awaryjne zostaje przerwane.
Funkcję hamowania awaryjnego należy uruchamiać tylko w razie konieczności, kiedy hamulce będą niesprawne albo pedał hamulca zostanie zablokowany. Podczas awaryjnego hamowania za pomocą hamulca postojowego, samochód zachowuje się podobnie jak podczas pełnego hamowania. Granice określone prawami fizyki nie mogą zostać przekroczone również przy zastosowaniu systemu ESC i jego zintegrowanych elementów (ABS, ASR, EDS). Na zakrętach i w niekorzystnych warunkach drogowych i atmosferycznych pełne hamowanie może spowodować, że samochód zarzuci albo straci przyczepność - niebezpieczeństwo wypadku!