Katalizator
Dotyczy samochodu z silnikiem benzynowym: samochód można eksploatować tylko na benzynie bezołowiowej, w przeciwnym razie katalizator ulegnie uszkodzeniu.
Nie jeździć do całkowitego opróżnienia zbiornika paliwa, nieregularne zasilanie paliwem może prowadzić do błędnych zapłonów. Niespalone paliwo dostanie się w ten sposób do układu wydechowego – może to doprowadzić do przegrzania i uszkodzenia katalizatora.
Filtr cząstek stałych
Dotyczy samochodu z silnikiem wysokoprężnym: filtr cząstek stałych niemal całkowicie zatrzymuje cząsteczki sadzy ze spalin. Podczas normalnej jazdy filtr czyści się samoczynnie. Jeżeli samoczynne czyszczenie się filtra (np. z powodu częstej jazdy na krótkich odcinkach) nie jest możliwe, filtr zachodzi sadzą i świeci się lampka kontrolna filtra cząstek stałych link►.
UWAGA
Zarówno w trybie jazdy, jak też po wyłączeniu silnika, w pobliżu układu wydechowego panują wysokie temperatury.
- Nie wolno dotykać rozgrzanych końcowych rur wydechowych - niebezpieczeństwo poparzenia!
- Z powodu wysokich temperatur występujących w pobliżu instalacji oczyszczania spalin (katalizator lub filtr cząstek stałych), nie należy ustawiać samochodu na łatwopalnym podłożu (np. łąka lub skraj lasu) - niebezpieczeństwo pożaru!
- W pobliżu układu wydechowego nie należy nakładać żadnych preparatów do zabezpieczania podwozia - niebezpieczeństwo zapalenia się!