Holowanie wymaga odpowiedniego doświadczenia, szczególnie przy użyciu linki holowniczej. Obaj kierowcy powinni znać zasady holowania. Niedoświadczony kierowca nie powinien holować.
Zwracać więc uwagę, aby nie występowały niedopuszczalne siły naciągu i obciążenia uderzeniowe. Poza drogami utwardzonymi zawsze istnieje niebezpieczeństwo, że elementy mocowania zostaną przeciążone.
Sztywny hol, linka holownicza
Najlepiej i najbezpieczniej pojazd jedzie na sztywnym holu. Tylko, kiedy sztywny hol nie jest dostępny, należy użyć linki holowniczej. Jako linkę holowniczą stosować elestyczą linę z tworzywa albo linkę z podobnego elastycznego materiału.
Informacje na temat holowania
Samochód może być holowany za pomocą sztywnego holu albo linki holowniczej. Przy wyłączonym silniku, przy wyższych prędkościach jazdy i przy dalszych odległościach przekładnia nie jest wystarczająco smarowana:
- Maksymalna dopuszczalna prędkość holowania wynosi 50 km/h.
- Maksymalna dopuszczalna odległość holowania wynosi 50 km.
Dodatkowe informacje dotyczące holowania z użyciem wózka holowniczego
Samochód wolno holować tylko z podniesioną przednią osią.
Informacje dotyczące uruchamiania silnika przez holowanie
Ze względów technicznych, silnika samochodu nie można uruchamiać przez holowanie.
UWAGA
Podczas holowania samochodu występuje wysokie ryzyko wypadku, np. w wyniku najechania na ciągnący samochód.
- Kiedy normalne holowanie samochodu nie jest możliwe (np. przekładnia jest uszkodzona albo odległość holowania jest dłuższa niż 50 km), przetransportować samochód na specjalnym wózku transportowym.
- Kiedy samochód będzie holowany za pomocą wózka transportowego na niewłaściwej osi, może to prowadzić do ciężkich uszkodzeń przekładni.
Informacja
- W razie przerwy w zasilaniu elektrycznym, dźwignią przełączania nie da się poruszyć z położenia przekładni P. Aby samochód mógł zjeżdżać/manewrować, dźwignia przełączania musi zostać odblokowana w trybie awaryjnym link►.
- Przestrzegać obowiązujących przepisów w zakresie holowania samochodu.