Zużycie paliwa, obciążenie środowiska i zużywanie się silnika, hamulców i opon w znacznym stopniu zależą od indywidualnego stylu jazdy. Dzięki przewidującemu i ekonomicznemu sposobowi jazdy można zmniejszyć zużycie paliwa o 10-15%. Poniżej podane zostały porady, które pozwalają chronić jednocześnie środowisko i portfel.
Jeździć przewidująco
Samochód zużywa najwięcej paliwa podczas przyspieszania. Jeżeli kierowca jeździ przewidująco, może mniej hamować i jednocześnie rzadziej musi przyspieszać. Kiedy jest to możliwe, pozwalać na samoczynne toczenie się samochodu a włączonym biegiem, przykładowo podczas zbliżania się do czerwonych świateł.
Przełączać biegi oszczędzając energię
Skutecznym sposobem oszczędzania paliwa jest wczesne włączanie wyższego biegu. Zbyt długa jazda na niskim biegu powoduje niepotrzebne zużycie paliwa. powoli wciskać pedał przyspieszenia i unikać położenia „Kick-down“.
Unikać pełnego przyspieszania
W miarę możliwości unikać prędkości maksymalnej samochodu. Zużycie paliwa, emisja spalin i hałas samochodu przy wysokich prędkościach wzrastają nieproporcjonalnie. Wolna jazda pozwala oszczędzać paliwo.
Ograniczać okres pracy na wolnych obrotach
W samochodzie z systemem Start-Stop* fazy wolnych obrotów zostają automatycznie zredukowane. W samochodzie bez systemu Start-Stop* warto wyłączać silnik, np. stojąc przed barierami, światłami na skrzyżowaniu, przy dłuższej fazie czerwonych świateł. Już po 30-40 sekundach przerwy w pracy silnika zaoszczędzona ilość paliwa jest większa niż ilość dodatkowa, niezbędna do ponownego uruchomienia silnika.
Na wolnych obrotach potrzeba wiele czasu, aby silnik rozgrzał się do temperatury roboczej. W fazie rozgrzewania zużywanie się silnika i emisja spalin są szczególnie wysokie. Z tego względu natychmiast po uruchomieniu silnika należy ruszyć. Unikać przy tym wysokich obrotów silnika.
Prowadzić regularną obsługę
Regularna obsługa samochodu już przed rozpoczęciem jazdy stanowi podstawę dla obniżenia zużycia paliwa. Stan obsługi samochodu wpływa nie tylko na bezpieczeństwo jazdy i na zachowanie jego wartości, ale również na zużycie paliwa.
Nieprawidłowo serwisowany silnik może spowodować wzrost zużycia paliwa, które będzie wyższe o 10 % niż zwykle!
Po zatankowaniu paliwa należy sprawdzić poziom oleju w silniku. Zużycie oleju jest w znacznej mierze uzależnione od obciążenia i liczby obrotów silnika. Jest rzeczą normalną, że zużycie oleju w nowym silniku swoją najniższą wartość osiąga dopiero po pewnym czasie. Zużycie oleju można z tego względu prawidłowo określić dopiero po ok. 5 000 km. W zależności od sposobu jazdy, zużycie oleju może wynosić do 0,5 l/1 000 km.
Unikać jazdy na krótkich odcinkach
Silnik i instalacja oczyszczania spalin muszą osiągnąć optymalną temperaturę pracy, aby skutecznie zmniejszone zostało zużycie paliwa i emisja spalin.
Zimny silnik zużywa nieproporcjonalnie dużo paliwa. Dopiero po około czterech kilometrach silnik jest rozgrzany i zużycie paliwa stabilizuje się.
Sprawdzać ciśnienia w oponach
Zawsze zwracać uwagę na prawidłowe ciśnienie w oponach, aby oszczędzać paliwo. Spadek ciśnienia o pół bara może zwiększyć zużycie paliwa o 5 %. Za niskie ciśnienie w oponach powoduje ponadto zwiększenie oporu toczenia i silniejsze zużywanie się opon oraz pogarsza własności samochodu.
Sprawdzać ciśnienie zawsze w zimnych oponach.
Nie jeździć na oponach zimowych przez cały rok, ponieważ zużycie paliwa jest wtedy większe o 10 %.
Unikać niepotrzebnego balastu
Ponieważ każdy dodatkowy kilogram ciężaru zwiększa zużycie paliwa, warto czasem zaglądnąć do bagażnika i wyjąć niepotrzebny balast.
Oszczędzać energię elektryczną
Silnik napędza alternator i w ten sposób wytwarzany jest prąd, przez co wraz z zapotrzebowaniem na prąd rośnie zużycie paliwa! Dlatego należy wyłączać odbiorniki elektryczne, kiedy nie są już potrzebne. Dużymi odbiornikami prądu są np. dmuchawa powietrza na najwyższym zakresie, ogrzewanie tylnej szyby i ogrzewanie siedzeń*.