|
- rys. 1 Przedział silnikowy: oznaczenia na zbiorniku wyrównawczym płynu chłodzącego
Sprawdzanie poziomu płynu chłodzącego
Ustawić samochód w poziomym położeniu.
Wyłączyć zapłon.
Odczytać poziom płynu na zbiorniku wyrównawczy płynu chłodzącego rys. 1. Przy zimnym silniku, poziom płynu chłodzącego musi znajdować się między znakami. Kiedy silnik jest gorący, poziom płynu może znajdować się nieco ponad górnym znakiem.
Uzupełnianie płynu chłodzącego
Napęd hybrydowy Plug-In*: samochód posiada dwa wzajemnie niezależne zbiorniki wyrównawcze płynu chłodzącego. Mniejszego z dwóch zbiorników wyrównawczych nie wolno otwierać ►Link.
Warunek dla napełniania w zbiorniku wyrównawczym rys. 1: w zbiorniku wyrównawczym musi pozostać jeszcze pewna ilość płynu chłodzącego Ostrożnie!.
Odczekać, aż silnik ostygnie.
Na pokrywie zbiornika wyrównawczego płynu chłodzącego położyć szmatkę i odkręcić pokrywę ostrożnie w lewą stronę OSTRZEŻENIE.
Dolać płyn chłodzący w prawidłowej proporcji mieszania ►Link aż do górnego oznaczenia.
Zwrócić uwagę, czy poziom płynu pozostaje stabilny. W razie potrzeby ponownie uzupełnić płyn chłodzący.
Dokręcić mocno pokrywę.
Ubytek płynu chłodzącego w pierwszym rzędzie wynika z nieszczelności. Należy niezwłocznie dojechać do specjalistycznego serwisu i zlecić sprawdzenie układu chłodzenia. Kiedy układ chłodzenia jest szczelny, ubytki mogą wystąpić tylko dlatego, że płyn chłodzacy w wyniku przegrzania zagotował się i został wypchnięty z układu.
- W układzie chłodzenia panuje ciśnienie! Nie otwierać korka zbiornika wyrównawczego płynu chłodzącego, gdy silnik jest gorący – niebezpieczeństwo poparzenia!
- Dodatek do płynu i sam płyn są szkodliwe dla zdrowia. Z tego względu, dodatek do płynu należy przechowywać w oryginalnym pojemniku, z dala od dzieci – niebezpieczeństwo zatrucia!
- Podczas prac w przedziale silnikowym, również przy wyłączonym zapłonie należy liczyć się z tym, że wentylator chłodnicy może włączyć się samoczynnie – niebezpieczeństwo odniesienia obrażeń!