Dotyczy samochodów: z napędem hybrydowym
Aby włączyć tryb EV, należy nacisnąć przycisk . Lampka kontrolna w przycisku świeci się. Dodatkowo, na wyświetlaczu zestawu wskaźników pojawia się lampka kontrolna .
Opisane poniżej funkcje i rodzaje pracy są nastawiane automatycznie przez system sterowania samochodu, w zależności od stanu napędu samochodu. W ten sposób zagwarantowane jest, że samochód znajduje się zawsze w dopasowanym trybie pracy. Wyjątkiem jest rozszerzona jazda elektryczna, uaktywniona przez kierowcę Link.
Jazda z silnikiem spalinowym
Samochód jest napędzany przez silnik spalinowy. Jednocześnie, kiedy stan naładowania tego wymaga, ładowany jest akumulator wysokonapięciowy.
Pełne przyspieszanie (boost)
Dla pełnego przspieszania, samochód jest napędzany łącznie przez silnik spalinowy i przez silnik elektryczny. Ten tryb pracy jest określany jako boost i ponieważ wymaga bardzo dużej energii, dostępny jest tylko przez krótki czas. Dostępność zależy od poziomu naładowania akumulatora wysokonapięciowego.
Rodzaj pracy Boost zostaje uaktywniony za pomocą głęboko wciśniętego pedału przyspieszenia.
Jazda elektryczna
W zależności od stanu naładowania akumulatora wysokonapięciowego i od oporów jazdy, samochód pozwala jechać w trybie czysto elektrycznym. Silnik spalinowy jest przy tym odłączony.
Podczas przyspieszania, albo po przekroczeniu progu ładowania akumulatora wysokonapięciowego, uruchomiony zostaje silnik spalinowy. Kiedy pozwala na to oczekiwanie kierowcy co do przyspieszania i poziom naładowania akumulatora wysokonapięciowego, samochód będzie znowu napędzany elektrycznie.
Rozszerzona jazda elektryczna (tryb EV)
Po naciśnięciu przycisku rys. 1 zwykłe granice jazdy elektrycznej mogą zostać rozszerzone i można zawsze jechać w trybie elektrycznym, kiedy stan systemu elektrycznego to umożliwia. Rodzaj pracy zostanie wtedy przełączony maksymalnie na jazdę z napędem elektrycznym -3-, -12- rys. 2. Do odległości ok. 3 km przy stałej prędkosci 60 km/h można jechać w trybie czysto elektrycznym.
Następujące warunki muszą zostać spełnione, aby uaktywnić rozszerzoną jazdę z napędem elektrycznym:
- Poziom naładowania akumulatora wysokonapięciowego musi być wystarczający.
- Temperatura akumulatora 12 woltów i akumulatora wysokonapięciowego musi być wystarczająca.
- Prędkość jazdy nie może być wyższa, niż ok. 100 km/h.
- Przekładnia nie może znajdować się w trybie tiptronic (przełączanie ręczne).
- Tryb sportowy ESC nie może być włączony Link.
Rozszerzony tryb jazdy elektrycznej zostanie anulowany przez włączenie silnika spalinowego, kiedy nastąpi przyspieszanie. Dodatkowo, na wyświetlaczu zestawu wskaźników pojawia się szara lampka kontrolna . Po zakończeniu procesu przyspieszania, rozszerzony tryb jazdy elektrycznej będzie automatycznie kontynuowany.
Rozszerzony tryb jazdy elektrycznej zostanie wyłączony, kiedy spełniony jest co najmniej jeden z poniższych warunków:
- Zapłon zostanie wyłączony.
- Przycisk zostanie ponownie naciśnięty.
- Poziom naładowania akumulatora wysokonapięciowego jest niski.
- Prędkość jazdy jest wyższa, niż ok. 100 km/h.
- Wybrane zostało położenie przekładni S albo tryb pracy tiptronic (przełączanie ręczne).
- Tryb sportowy ESC zostanie włączony.
Dla ponownego uaktywnienia, należy nacisnąć przycisk .
Dopóki silnik spalinowy nie osiągnie swojej temperatury roboczej, można ruszać elektrycznie, bez załączania silnika spalinowego. W tym celu, w położeniu przekładni P musi być utworzona gotowość jazdy, przycisk musi być wciśnięty, a następnie włączone położenie przekładni D albo R.
Funkcja Start-Stopp
Silnik spalinowy eksploatowany jest jedynie zgodnie z zapotrzebowaniem. Przy unieruchomieniu samochodu silnik spalinowy jest z reguły wyłączony, zasilanie elektrycznych systemów samochodu następuje poprzez akumulator wysokonapięciowy.
Automatyczne zatrzymanie silnika spalinowego w trybie jazdy jest zamierzone w systemie hybrydowym, aby zaoszczędzić paliwo. Wszystkie ważne systemy samochodu, jak np. układ kierowania, hamulce oraz układ klimatyzacji pozostają nadal uaktywnione. W pojedynczym przypadku może okazać się, że eksploatacja silnika spalinowego także na postoju samochodu jest konieczna, co jest uwarunkowane systemowo. Podczas dłużej trwającej jazdy w korku, silnik spalinowy podczas zatrzymania samochodu zostaje cyklicznie włączony, aby ponownie naładować akumulator wysokonapięciowy.
Żeglowanie
Przy nie wciśniętym pedale przyspieszenia i przy wybranym położeniu przekładni D, przy prędkości jazdy do ok. 160 km/h, silnik spalinowy zostanie odłączony. Przy przewidującym sposobie jazdy można w ten sposób zmniejszyć zużycie paliwa.
Odzyskiwanie energii (rekuperacja)
Podczas wyhamowania samochodu, przez silnik elektryczny pracujący jako prądnica, wytwarzana jest energia elektryczna, magazynowana w akumulatorze wysokonapięciowym. Dzieje się tak również, kiedy samochód w trybie ciągu toczy się lub zjeżdża w dół. W takim przypadku, silnik spalinowy zostaje automatycznie odłączony.
Przy odpowiednio wczesnym i równomiernym hamowaniu z krótkim ruchem pedału, samochód zostanie zahamowany za pomocą silnika elektrycznego rys. 2 -6-. Odzyskiwana jest przy tym duża część energii ruchu i może być gromadzona jako energia elektryczna w akumulatorze wysokonapięciowym. Podczas silniejszego hamowania, dodatkowo uaktywniony zostaje zwykły hamulec rys. 2 -10-.
Odzyskiwanie energii zostanie pokazane w systemie Infotainment Link.
Automatyczny rozruch silnika spalinowego
Różne stany napędu powodują, że silnik spalinowy zostaje uruchomiony automatycznie:
- Poziom naładowania akumulatora wysokonapięciowego jest niski.
- Temperatura silnika spalinowego jest niska.
- Temperatura katalizatora jest niska.
- Zapotrzebowanie mocy przez układ klimatyzacji jest wysokie.
- Prędkość jazdy za wysoka.
- Oczekiwanie w zakresie przyspieszenia jest wysokie.
- Wzniesienie jest duże.
- Wysoki poziom naładowania akumulatora wysokonapięciowego w ciągu. W takim przypadku akumulator wysokonapięciowy nie może już przyjąć więcej energii, i dlatego silnik elektryczny nie może spowalniać samochodu. Silnik spalinowy zostaje załączony i obraca się również przy przerwanym dopływie paliwa (hamowanie silnikiem).