|
Elektromechaniczny hamulec postojowy zastępuje hamulec ręczny.
Aby zamknąć hamulec parkowania, należy pociągnąć przycisk rys. 113►. Dioda LED w przycisku świeci się. Dodatkowo, lampka kontrolna albo świeci się na wyświetlaczu zestawu wskaźników link►.
Aby zwolnić hamulec parkowania, należy przy włączonym zapłonie nacisnąć pedał hamulca lub przyspieszenia i jednocześnie nacisnąć przycisk . Gasną diody LED w przyciskach i lampki kontrolne na wyświetlaczu.
Samochód jest wyposażony w elektromechaniczny hamulec postojowy. Hamulec postojowy służy zasadniczo do zabezpieczenia samochodu przed samoczynnym toczeniem się i w ten sposób zastępuje hamulec ręczny.
Poza zwykłymi funkcjami dotychczasowego hamulca ręcznego, hamulec elektromechaniczny posiada jednak również funkcje zwiększające komfort i bezpieczeństwo.
Funkcja awaryjnego hamowania
Funkcja awaryjnego hamowania pozwala zahamować samochód również w razie awarii zwykłego uruchomienia hamulca link►.
- Jeżeli w stojącym samochodzie podczas pracy silnika włączony zostanie zakres jazdy, w żadnym przypadku nie wolno wciskać pedału przyspieszenia. W przeciwnym razie samochód natychmiast ruszy - niebezpieczeństwo wypadku!
- W razie awarii zasilania, zwolnionego hamulca postojowego nie można już włączyć. W takiej sytuacji ustawić samochód tylko na poziomym podłożu i zabezpieczyć przez włączenie położenia przekładni P. Należy wezwać fachową pomoc.
Informacja
- Wszelkie odgłosy podczas zwalniania i włączania hamulca postojowego są dozwolone nie stanowią powodu do zaniepokojenia.
- Przy wyłączonym samochodzie, hamulec postojowy w regularnych odstępach czasu wykonuje cykl sprawdzania. Występujące przy tym szumy są normalnym zjawiskiem.
- W razie awarii zasilania, włączonego hamulca postojowego nie już więcej zwolnić, a zwolnionego nie można włączyć ►. Wezwać fachową pomoc.
- W razie awarii hamulca postojowego miga dioda LED w przycisku . Hamulca postojowego nie można już włączyć w określonych warunkach. Jeżeli hamulec postojowy ma zostać włączony, należy korzystać ze wspomagania przy ruszaniu, aby zwolnić hamulec link►.