Audi A8   Obsługa   Przekładnia automatyczna  tiptronic
Wybrane położenie przekładni zostanie pokazane w dźwigni przełączania rys. 1.
W zależności od wybranego położenia przekładni i oczekiwanego położenia, należy zwolnić blokadę dźwigni przełączania Link.
Aby włączyć kolejne położenie przekładni, należy poruszyć dźwignią przełączania do pierwszego punktu oporu, do przodu/do tyłu. Dźwignia przełączania powraca następnie w swoje położenie wyjściowe.
Aby pominąć jedno (albo dwa) położenia przekładni, przesunać dźwignię przełączania poza pierwszy (i drugi) punkt oporu, w dowolne położenie. Dźwignia przełączania powraca następnie w swoje położenie wyjściowe.
Aby na przykład podczas zatrzymywania samochodu, z położenia przekładni D włączyć bezpośrednio blokadę parkowania P, można pominąć położenia przekładni N i R.
Blokada dźwigni przełączania
Blokada dźwigni zabezpiecza przez nieuważnym włączeniem położenia przekładni i w ten sposób przed przypadkowym ruszeniem samochodu. Z tego powodu, podczas włączania określonego położenia przekładni należy nacisnąć przycisk w dźwigni przełączania rys. 1 i/lub wcisnąć pedał hamulca.
Aby podczas pracy silnika i w stojącym samochodzie włączyć jedno z położeń przekładni, należy nacisnąć pedał hamulca. Strzałki rys. 2 wskazują, kiedy przycisk w dźwigni przełączania musi zostać naciśnięty.
Kiedy w ciągu jednej sekundy nastąpi przełączenie z biegu do przodu D na bieg wsteczny R, dźwignia przełączania nie zostanie zablokowana. To umożliwia przykładowo „rozkołysanie“ samochodu, który ugrzązł.
P - Blokada parkowania
W tym położeniu, koła napędowe są zablokowane. Blokadę parkowania włączać tylko w stojącym samochodzie OSTRZEŻENIE. Aby wybrać położenie przekładni P, należy nacisnąć przycisk w dźwigni przełączania i wybrać położenie przekładni P.
Blokadę parkowania można zwolnić tylko podczas pracy silnika i przy wciśniętym pedale hamulca. Aby zwolnić blokadę parkowania, nacisnąć przycisk w dźwigni przełączania i wybrać dowolne położenie dźwigni przełączania.
Kiedy silnik zostanie wyłączony w położeniu przekładni D, E, S, R albo w trybie ręcznym, automatycznie włącza się położenie P.
Kiedy silnik zostanie wyłączony w położeniu przekładni N, przekładnia pozostaje przez ok. 30 min. w zakresie N i następnie przełącza się na P.
Aby holować samochód, należy awaryjnie odblokować blokadę parkowania Link.
R - Wsteczny bieg
W tym położeniu włączony jest wsteczny bieg. Wsteczny bieg włączać tylko w stojącym samochodzie i przy jałowym biegu silnika OSTRZEŻENIE. Aby wybrać położenie przekładni R, należy nacisnąć przycisk w dźwigni przełączania, wcisnąć pedał hamulca i wybrać położenie przekładni R.
Przy pracującym silniku, w położeniu przekładni R świeci się światło cofania.
N - Położenie neutralne (bieg jałowy)
W tym położeniu, przekładnia pracuje na jałowym biegu. Aby wybrać położenie przekładni N, należy nacisnąć przycisk w dźwigni przełączania i wybrać położenie przekładni N.
Kiedy silnik zostanie wyłączony w położeniu przekładni N, przekładnia pozostaje przez ok. 30 min. w zakresie N i następnie przełącza się na P.
Przy wyłączonym zapłonie, położenia przekładni N nie można już włączyć. Kiedy samochód przejeżdża przez myjnię, najpierw wybrać położenie przekładni N, a następnie wyłączyć silnik Link.
W położeniu przekładni N, ze względów bezpieczeństwa samochodu nie można zablokować.
D/S - Położenie do jazdy do przodu
W położeniu dźwigni przełączania D/S, przekładnia może być napędzana albo w trybie normalnym D albo w trybie sportowym S. Aby wybrać tryb sportowy S, dźwignię przełączania należy przesunąć do tyłu. Położenie przekładni S można wybrać tylko z położenia D albo E. Aby z położenia przekładni S wybrać ponownie położenie D lub E, należy również przesunąć dźwignię przełączania do tyłu OSTRZEŻENIE. Aby przy prędkości jazdy poniżej 2 km/h przełączyć w położenie przekładni D z N, należy wcisnąć pedał hamulca i wybrać położenie przekładni D OSTRZEŻENIE.
W trybie normalnym D, przekładnia automatycznie wybiera dopasowane przełożenie. Przełożenie zależy od obciążenia silnika, prędkości jazdy i od sposobu jazdy.
Tryb sportowy S, powinien być wybierany dla jazdy sportowej. Rezerwy mocy silnika będą w pełni wykorzystywane. Podczas przyspieszania może być wyraźne przełączanie zakresów.
Kiedy w systemie drive select nastawiony zostanie tryb dynamic, automatycznie włącza się położenie przekładni S.
Jazda w trybie elektrycznym* i w położeniu przekładni S nie jest możliwa.
E - Efficiency*
W trybie jazdy efficiency Link, przekładnia wybiera punkty przełączania w niższych zakresach obrotów. Przez wcześniejsze włączanie wyższego biegu, rezerwa mocy silnika nie może zostać w pełni wykorzystana. Wpływa to korzystniej na zużycie paliwa.
Przy nastawionym trybie jazdy, na wyświetlaczu zamiast D E, pojawia się -A- , -B- rys. 3.
OSTRZEŻENIE
  • Również przy wyłączonym zapłonie samochód może się toczyć.
  • Podczas jazdy nie wolno włączać przekładni w położenie R albo P - niebezpieczeństwo wypadku!
  • Gdy silnik pracuje, we wszystkich położeniach przekładni (oprócz P i N) należy trzymać naciśnięty pedał hamulca, ponieważ również na biegu jałowym przełożenie napędu nie zostaje całkowicie przerwane - samochód „toczy się“. W stojącym samochodzie, w żadnym razie nie należy naciskać pedału przyspieszenia w nieuważny sposób. Inaczej samochód natychmiast ruszy - w pewnych warunkach również, kiedy hamulec parkowania jest włączony - niebezpieczeństwo wypadku!
  • Przed otwarciem pokrywy przedziału silnikowego przez kierowcę lub inną osobę, należy wybrać położenie przekładni P i włączyć hamulec parkowania - niebezpieczeństwo wypadku! Koniecznie zapoznać się z ostrzeżeniami Link.
Informacja
  • Kiedy w trybie sportowym naciśnięty zostanie przycisk Link, przekładnia zmienia tryb automatyczny na normalny D.
  • Jeżeli podczas jazdy przypadkowo włączony zostanie zakres N, należy zdjąć nogę z pedału przyspieszenia i odczekać, aż silnik zacznie pracować na biegu jałowym, zanim ponownie włączony zostanie D albo S.

Wszystkie obrazy, loga i teksty są własnością Audi ©. Ta strona nie ma żadnego związku z firmą Volkswagen - Audi, ani żadna z jej spółek zależnych na świecie.Więcej informacji.